התיאטרון הקאמרי של תל-אביב

קרן ליאור

קרן ליאור, על שמו ולזכרו של ליאור וישינסקי, נוסדה בשנת 2005, שנה לאחר נפילתו בפעילות מבצעית בצה"ל. ליאור, בנם של השחקנים שלמה ואסנת וישינסקי, העביר את כל ילדותו במסדרונות התיאטרון הקאמרי והיה חלק בלתי נפרד ממשפחת התיאטרון.


הקרן הוקמה על ידי התיאטרון הקאמרי כדי להנציח את ליאור, והיא פועלת כדי לקרב בין חיילי צה"ל לאמנות ולתרבות הישראלית. במהלך השנים הקרן סייעה לאלפי חיילים וחיילות לצפות בהצגות התיאטרון הקאמרי במסגרת תרבות יום א', הקימה חמש ספריות השאלה בבסיסים מרוחקים לרווחת החיילים, ומדי שנה הקרן גם מעניקה מלגות ל-15 חיילים משוחררים נבחרים לטובת לימודים גבוהים בתחומי האמנות השונים.


למען המשך פעילות הקרן, מדי שנה נערך מופע התרמה מיוחד שנקרא "שרים לליאור", בהשתתפות מיטב שחקני התיאטרון הקאמרי ואמני ישראל.

 

זוכרים את ליאור


ליאור וישינסקי נולד ב-5.4.1984 בתל-אביב, והיה בנם הבכור של השחקנים שלמה ואסנת וישינסקי. הוא למד בבית הספר לטבע בעיר, ואהב מאוד ספורט ובעלי חיים. הוא גידל באהבה גדולה את תאצ'ר, כלבת הרועים הגרמנית של המשפחה, והיה שחקן טניס מצטיין ב"הפועל" תל-אביב. בבגרותו הוציא רישיון לאופנוע שטח וחרש את נופי הארץ בהתלהבות גדולה.


אחותו הקטנה, דנה, הייתה תמיד חברתו הטובה ביותר. היא הלכה אחריו – שיחקה טניס בהצטיינות ואהבה את הטבע, וביחד הם העבירו את ילדותם בחדרי ההלבשה ומאחורי הקלעים של התיאטרון הקאמרי – לצד אביהם שחקן התיאטרון.


בשנת 2002 ליאור התגייס ליחידת "יהלום" המובחרת של חיל ההנדסה, ושירת בסיירת יעל המתמחה בסילוק פצצות וטיפול במנהרות טרור. הוא התעקש לשרת כלוחם בצוות השמדת המנהרות באוגדת עזה. יחד עם המפקד שלו אביב חקאני ז"ל, הוא הקים את יחידת המנהרות ב"ציר פילדלפי", מרחב הגבול שבין רפיח, מצרים וישראל. באותה עת הפכו מנהרות הטרור באזור לאיום אסטרטגי מסוכן על מדינת ישראל, ושימשו כאמצעי להעברת נשק וביצוע פעולות טרור נגד המוצבים שהיו בסמוך לקו.


ב-12.05.2004, נפגע הרכב המשוריין בו נסעו ליאור וחבריו מטיל נ"ט, בסמוך למוצב "טרמית" שבציר פילדלפי. הטיל פגע ברכב בצורה קטלנית והרג במקום את כל הלוחמים שנסעו בו.


ליאור נטמן בבית הקברות הצבאי בקריית שאול. אסנת, אמא של ליאור, ספדה לו בהלוויתו: " ליאורי, חיינו היו במחיצתך מלאי אור, נחת ושמחה... אני מנסה למצוא את המילים הראויות לתאר אותך - יפה נפש, בעל רגישות אין סופית לסובבים אותך, תמיד דואג לאמא, לאבא ולדנה, ואת כל התכונות המקסימות הללו עטף היופי החיצוני שלך... אוהבים ומתגעגעים, ילד יפה שלנו".

 

שלמה, אביו, הוסיף ואמר: "בתפילת אל מלא רחמים אומרים 'תנוח על משכבך בשלום'. אז ליאור, שמע בקולי, אתה צעיר מדי לנוח. תשתולל שם למעלה, תקרע את השמיים עם האופנוע, רק שמור על מנוחת השכנים. מסור ד"ש חם לחברים זכרם לברכה. אבא. אוהב אותך תמיד."

 

הנהלת קרן ליאור

 

הקרן מנוהלת על ידי ועדת היגוי ציבורית שבראשה עומדת זיוה פתיר.
מנהלת הקרן היא מירי מרקוביץ, והחברים בוועדת ההיגוי הם: אבי נאור, מייסד עמותת "אור ירוק", יעל חולדאי, אלוף (מיל') אלעזר שטרן, ועירית תאומים.

 

תרומות ניתן לשלוח לנאמנות התיאטרון הקאמרי של תל-אביב ע"ש קרן ליאור וישינסקי
בנק הפועלים -12 סניף 681 לב דיזנגוף חשבון 535433.

Your Browser is Outdated

Please update your browser to view this site in a manner that is correct. Download one of the latest versions of browsers here: