עדכון מסע "הכיתה שלנו"

התיאטרון הקאמרי והתיאטרון הלאומי הבימה הציגו את ההצגה "הכיתה שלנו"  במקדוניה בעיר באוחריד, בתיאטרון עתיק  בחצר הכנסיה הפתוח לשמים, ושלשום בערב בעיר ביטולה, בתיאטרון המקומי. ההצגה באוחריד לוותה במחיאות כפיים אדירות. הקהל היה מרותק להצגה. האמפיתיאטרון  היה מלא מפה לפה באנשי המקום, ביוצרי תיאטרון חשובים במקדוניה שהגיעו מערים אחרות, בעיתונאים, חברי פרלמנט, וראש העיר. ההצגה היתה חזקה, ויש לנו הרושם שהקהל הופתע מהתוכן ומהסיפור.

 

במקדוניה היה ריכוז גדול של יהודים וחיי קהילה תוססים, עד שבמלחמת העולם השניה האזרחים המקומיים מסרו את היהודים לנאצים וכמעט ואין כאן יהודים. כלפי חוץ לכל הפחות הם אינם מודים בכך. בביטולה, היכן שהופענו אמש, היתה הקהילה היהודית הגדולה ביותר, שהיתה מורכבת בעיקר מאנוסי ספרד, דוברי לדינו. לא נותר דבר מלבד כמה עמודים מבית הכנסת המפואר שהיה לקהילה. בעקבות ביקורנו בביטולה התקיים טקסט אזכרה לבית הכנסת ביוזמת השגריר דן אוריין (ראו תמונות) בהשתתפות ראש העיר ומקהלת ילדים מקומית. בתום הטקס נטעו עץ לזכר הניספים.

 

בין הצגה להצגה אנחנו מבקרים במקומות הקשורים בהיסטוריה היהודית המקומית עם הרבה עיתונאים וצלמים שמלווים אותנו. בדרך זאת אנחנו תורמים לחשיפת שואת היהודים בארצות אלו. בין הצגה להצגה אנחנו משתתפים בכל מיני אירועים המעלים לזיכרון את שואת יהדות הבלקן שהמקומיים או לא יודעים או מתעלמים מזה.

 

כל המשלחת עובדת כצוות אחד, שיתוף פעולה מרגש, ההצגה בביטולה הסתיימה במחיאות כפיים ממושכות וכל הקהל נעמד על רגליו והריע לשחקנים. אולם התיאטרון, אולם אינטימי של 350 איש, היה ללא מיזוג. היה לא קל לשחקנים, ובמיוחד לצוות הטכני לעבוד בתנאים כאלו. חם כאן, השמש יוקדת כל היום, ורק בלילות קריר ונעים.

 

צוותי טלביזיה מלווים אותנו כל הזמן. אחרי ההצגות מתקיימות קבלות פנים  לכבודנו בנוכחות ראשי הערים,חברי פרלמנט, אנשי תיאטרון, מנהלי פסטיבלים מכל הסביבה, ויוצרי תיאטרון ממקדוניה וארצות אחרות.

 

אתמול ביקרנו במוזיאון השואה הממוקם בכיכר המרכזית שבעיר הבירה סקופיה, באזור המוסדות הציבוריים של מקדוניה, במקום נערך טקס ממלכתי השתתפות הגב' מירלה קומברו שרת התרבות ומר קוצ'ה טרינובסקי ראש עיריית סקופיה.

 

הערב נציג הצגה חגיגית בתיאטרון הלאומי בהשתתפות שרת התרבות, שרים וחברי פרלמנט, ראש העיר, מנהל מוזיאון השואה עיתונאים ועוד.

 

צילומים: אליצור ראובני

 

רשמים מאת ד"ר ורדה פיש, מנהלת המחלקה הבינלאומית בקאמרימערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים