"הכיתה שלנו" בעיר אוחריד במוקדוניה

ההצגה "הכיתה שלנו" הוצגה אמש בהתרגשות גדולה, וזכתה לתשואות רבות מקהל של 650 איש

בחצר הכנסיה העתיקה סנט סופיה בעיר אוחריד במקדוניה

 

ההצגה "הכיתה שלנו" של התיאטרון הקאמרי והתיאטרון הלאומי הבימה , הוצגה אמש מול קהל של 550 איש על כסאות ועוד 100 איש בעמידה, בחצר הכנסיה העתיקה סנט סופיה (כניסה מהמאה ה-11) בעיר אוחריד, עיר קטנה ועתיקה במקדוניה. מיקום ההצגה בכנסיה מוסיף לה משמעות רבה, משום שהיא עוסקת ביחסי יהודים ופולנים קטולים.  ההצגה מוצגת במסגרת פסטיבל הקיץ במקדוניה.

כל יהודי מקדוניה נספו במהלך מלחמת העולם השנייה ע"י המקומיים והבולגרים בסיוע הנאצים בשיטה הדומה למסופר בהצגה. ריכזו את כל יהודי מקדוניה בבית חרושת של טבק הסמוך לתחנת הרכבת של סקופיה, רובם מתו ברעב ובעינויים והנותרים נשלחו לטרבלינקה באותו יום ונרצחו מיד. כל זה הפך את ההצגה בכנסיה לאירוע מקומי מתוקשר מאוד.

צוות השחקנים ועובדי התיאטראות מוקפים באבטחה. מכונית משטרה מלווה אותם לכל נסיעה, שומרי ראש מלווים את השגריר דן אורין שמלווה את המסע מטעם משרד החוץ, וכל זאת מבלי לפגוע באוירה רגועה ואוהדת ישראל.

היום צוות ההצגה נוסע לעיר ביטולה נציג הערב בתיאטרון הלאומי במסגרת פסטיבל הקיץ,   ואחר כך ממשיכים לבירת מקדוניה, סקופיה.

"הכתה שלנו" מציגה במקדוניה בחסות הנשיא ג'ורג' איבנוב Gjorge Ivanov.

 

לאחר מקדוניה הסיור ימשך באלבניה, מדינה רב תרבותית עם רב מוסלמי, שם לפני ההצגה צפוי להתקיים טקס מיוחד של חסידי אומות עולם למשפחתו של שר החקלאות פנריטי  Edmond Panariti שהצילה יהודים בתקופת המלחמה. הרקורד של אלבניה בתחום זה ייחודי. האלבנים הצילו את כל יהודי אלבניה בעת המלחמה ולאחר המלחמה היו על שטחה יותר יהודים מלפני המלחמה.

משם יצאו התיאטראות למונטנגרו. במהלך בקור התיאטרון שם יפקדו את העץ שניטע על ידי קק"ל לזכרו של יאן קארסקי, לוחם מחתרת פולני אשר נשלח לבעלות הברית והגיע עד צ'רצ'יל בכדי לספר לו על הזוועות שקורות ליהודי פולין המהלך מלחמת העולם השניה. למופע במונטנגרו צפויים להגיע בכירים רבים מהממשל המקומי. 

 

המסע יסתיים בהצגה בבלגרד במסגרת פסטיבל BELEF היוקרתי, בהשתתפות ראש ממשלת סרביה אלכסנדר וויצ'יץ (שבשבת האחרונה 11.7 חטף אבן בראש במהלך טקס לזכר נרצחי סרברניצה).

 

שגרירי ישראל למקדוניה (דן אורין) לאלבניה (בועז רודקין) ולסרביה ומונטנגרו (יוסי לוי) ילוו את התאטראות במדינות הרלבטיות וישתתפו בשורת אירועים מיוחדים וקבלות פנים לכבודה תאטראות ובמסגרת הפסטיבלים. 

 

עידכון נוסף בהמשך!

צילומים אייפון: ששון סגרון

צילומי סטילס: אליצור ראובנימערכות כירטוס וקופות - טיטאן | עיצוב ובניית אתרים - לופים